Z czego wynika poranny wzwód?

Poranna erekcja to zjawisko, które występuje u każdego zdrowego mężczyzny w sposób naturalny. Okazuje się, że przyczyny jej występowania do tej pory nie zostały jednoznacznie określone. Są naukowcy i lekarze którzy uważają, że poranna erekcja to jeden z ostatnich wzwodów w ciągu nocy, które każdy mężczyzna ma podczas snu. 

Poranna erekcja – charakterystyka zjawiska

Poranna erekcja to całkowicie naturalne zjawisko, które dotyka zdecydowanej większości zdrowych, dorosłych mężczyzn. Niektórzy badacze podkreślają, iż może ona być powiązana z nocnymi erekcjami członka. Jeżeli mężczyzna rano nie posiada członka w stanie erekcji, może to świadczyć o wystąpieniu poważnych zaburzeń.

Skąd bierze się wzwód? Warto wiedzieć, że erekcja wynika w sposób bezpośredni z reakcji zachodzących w mózgu. Sygnały z mózgu kierowane są do narządów płciowych, czemu towarzyszy rozszerzenie się naczyń krwionośnych. Dzięki temu do ciał jamistych prącia napływa odpowiednia ilość krwi. Krew pozostaje w prąciu, ponieważ jej odpływ zostaje zablokowany. W czasie erekcji dochodzi do skurczów mięśni krocza, co pozwala na orgazm oraz wytrysk.

Skąd bierze się poranny wzwód – aktualna wiedza naukowców i lekarzy

Warto wiedzieć, że dokładne przyczyny powstawania porannego wzwodu u mężczyzn nie zostały jeszcze do końca rozpoznane. Lekarze i naukowcy nieustannie próbują wyjaśnić wszystkie przyczyny. Większość specjalistów uważa, że poranna erekcja to po prostu przedłużenie ostatniego nocnego wzwodu.

Ludzie zazwyczaj budzą się w fazie REM. W jej trakcie nocne erekcje nie są niczym niezwykłym, gdyż zdarzają się naprawdę bardzo często.

Badacze z Baylor College of Medicine wskazali, że każdy mężczyzna w trakcie snu w mocy doświadcza nawet czterech erekcji, zaś zdecydowana większość z nich odbywa się w fazie REM snu. W tym czasie mężczyzna przeżywa marzenia senne, co skutkuje właśnie wystąpieniem wzwodu.

Omawiany rodzaj wzwodu jest zamiennie nazywany jako wzwód psychogenny. Oprócz przeżywania marzeń sennych przyspieszony zostaje ruch gałek ocznych oraz zmniejsza się poziom noradrenaliny.

Lekarze wskazują też na inne przyczyny pojawiania się porannej erekcji. Może to np. wynikać z parcia na pęcherz – wówczas jest to erekcja odruchowa zamiennie nazywana refleksogenną. Gdy pęcherz moczowy jest nabrzmiały, może to powodować występowanie bardzo silnej erekcji.

Istnieje też inna teoria na temat powstawania porannej erekcji. Mówi ona, że poranna erekcja powstaje na skutek uwalniania się tlenku azotu, co powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. To z kolei powoduje, że przepływ krwi do penisa jest znacznie zwiększony, a mężczyzna osiąga bezwiednie wzwód.

Do uwalniania się tlenku azotu z włókien nerwowych dochodzi w trakcie fazy REM. Jego produkcja jest stymulowana przez męski hormon płciowy, czyli testosteron. Zaraz po przebudzeniu stężenie tlenku azotu jest na niezwykle wysokim poziomie – najwyższym w ciągu całej doby.

Co zrobić, gdy mężczyzna nie ma porannej erekcji?

Jak widać, naukowcy i lekarze nie są zgodni co do tego jakie są przyczyny powstawania porannego wzwodu. Bez względu na powody, są oni zgodni: poranna erekcja to bardzo ważny czynnik, który jest wyznacznikiem sprawności seksualnej mężczyzny. W sytuacji, gdy poranna erekcja nie pojawia się w ogóle, może to być sygnał, iż w organizmie mężczyzny dzieje się coś złego. W takim przypadku mężczyzna powinien jak najszybciej udać się do seksuologa. Pomoc specjalisty może okazać się nieoceniona w odzyskaniu dawnej sprawności w sferze seksualnej.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published