Choroba Peyroniego – przyczyny, objawy, leczenie

Choroba Peyroniego określana jest jako stwardnienie plastyczne prącia. To zaburzenie urologiczne powoduje skrzywienie członka, które może powodować trudności z uprawianiem seksu, a dodatkowo jest problemem natury estetycznej. Schorzenie po raz pierwszy zostało opisane już w XVIII wieku, ale mimo upływu lat jego etiologia do dziś nie jest w pełni wyjaśniona.

Choroba Peyroniego – jakie są objawy?

Choroba Peyroniego jest dość rzadko spotykanym schorzeniem, które pojawia się głównie u mężczyzn w wieku 40-60 lat. Objawia się zaburzeniami w obrębie tkanki łącznej członka, a dokładniej zwłóknieniem ciał jamistych. Tkanka łączna penisa przekształca się w płytkę włóknistą, zazwyczaj w części grzbietowej prącia. Zmiany te powodują wykrzywienie członka, którego nasilenie zależy od stopnia zaawansowania zmian.

Na początku choroby miejscowy stan zapalny prowadzi do rozmnażania się fibroblastów oraz twardnienia osłonki białawej. Każda erekcja sprawia, że we wnętrzu członka zachodzą zmiany prowadzące do rozciągania się błony białawej, co w efekcie powoduje stopniowe skrzywienie prącia. Nazwa choroby wzięła się od Francoisa Gigota de la Peyroniego, który był nadwornym lekarzem króla Ludwika XV i po raz pierwszy opisał to nietypowe schorzenie.

Jakie są przyczyny choroby?

Mimo wielu badań nad schorzeniem, jego przyczyny nie są do końca znane. Zmiany w obrębie tkanki łącznej prącia najprawdopodobniej są spowodowane mikrourazami, do których dochodzi podczas stosunku czy masturbacji. Lekarze przypuszczają, że schorzenie może być dziedziczone, a większe ryzyko zachorowania stwierdza się u mężczyzn z cukrzycą, miażdżycą, nadciśnieniem oraz schorzeniami serca. Chorobie Peyroniego sprzyja naużywanie alkoholu oraz nadmierne palenie papierosów – badania nad przyczynami schorzenia nadal trwają, dlatego też czynniki powodujące skrzywienie nadal stanowią dla medycyny niewiadomą.

Jakie są objawy stwardnienia plastycznego członka?

Pierwsze objawy Choroby Peyroniego to chrząstkowate guzy, które mogą pojawiać się na grzbietowej stronie członka. W fazie zapalnej pojawia się ból prącia w stanie spoczynku, który nasila się w trakcie erekcji. Stopniowo dochodzi do skrzywienia członka i w tym okresie zmiany mogą jeszcze się cofać. Kolejna faza choroby to etap stabilizacji, podczas której skrzywienie jest widoczne, a chory powoli przestaje odczuwać bolesność prącia.

Na grzbietowej części penisa można wyczuć twardą płytkę, a deformacja nadal postępuje. Skrzywienie członka może utrudniać życie seksualne, często powoduje problemy z osiągnięciem i utrzymaniem erekcji, a także dyskomfort podczas stosunku. Choroba w zaawansowanej fazie może być nawet przyczyną impotencji. Jednocześnie z utratą sprawności seksualnej u mężczyzn obserwuje się spadek samooceny, a nawet nastroje depresyjne.

Czy chorobę Peyroniego można leczyć?

Zdarza się, że na wczesnym etapie choroby objawy samoistnie się cofają. W leczeniu stosuje się witaminę E, leki sterydowe oraz kolchicyny, które łagodzą miejscowy stan zapalny oraz zapobiegają dalszej deformacji prącia. Jeśli jednak zmiany są zaawansowane lub pacjent jest oporny na podawane leki, koniecznym może okazać się zabieg operacyjny.

Dotyczy on mężczyzn, którzy mają trudności we współżyciu lub nawet całkowicie nie mogą odbywać stosunków, odczuwają ból prącia. Zakres leczenia operacyjnego jest zawsze dobierany indywidualnie przez lekarza urologa. Może polegać na skróceniu lub wydłużeniu osłonki białawej penisa, w skrajnych przypadkach schorzenia zaleca się zastosować protezę członka.

Leave a Reply

Your email address will not be published